Originální PFka novoročenky 2022, firemní PF, kreslené a vtipné novoročenky na zakázku

Originální netradiční PF novoročneky 2010
Firemní PF novoročenky
Soukromá PF novoročneky pro každého
PF novoročenky na zakázku,  šité na míru
Texty PF novoročenek pro inspiraci
Rady a tipy jak udělat dobrou PF novoročenku
Vše o PF, historie, zajímavosti
papírové modely čtyřkolekObjednávky a kontakt
 
Espanol - Felicitaciones Navidad
 

Zajímavosti o novoročenkách a Vánocích

 

Historie a současnost novoročenek

Historie
Možná vás překvapí, že zkratka PF je čistě český fenomén, který nikde jinde (snad kromě Slovenska) nenajdete. Zkratka je odvozena z francouzského Pour féliciter - "pro štěstí"). Zkratka PF je vynálezem hraběte Chotka z Chotkova a Vojnína.

Místo aby podle zavedených zvyklostí přijímal k novému roku zdvořilostní návštěvy, začal rozesílat na počátku 19. století blahopřejné lístky. Říkalo se jim omluvenky a zdobil je hezký obrázek. Zdání světovosti vytvořil hrabě doplněním textu přáním ve francouzštině, jazyku diplomatů, šlechty, vzdělanců a vůbec všech lepších lidí.

Nenechte se ale mýlit, že novoročenky jsou českým vynálezem. Přání k novému roku se začalo používat nezávisle na sobě hned v několika zemích. Pro zajímavost uveďme příběh z Anglie.

Za vynálezce anglických vánočních a novoročních pohlednic je považován jeden londýnský obchodník znavený každoročním vypisováním blahopřejných vánočních dopisů desítkám známých, obchodním partnerům a zákazníkům. Henry Cole, jak se tento obchodník jmenoval, znal svět a etiku a věděl, že když všem nepopřeje poklidné Vánoce, dopustí se společenského faux pas a poškodí svou reputaci gentlemana. Nechuť k psaní mu vnukla geniální myšlenku. V roce 1843 navštívil populárního malíře Johna Caiicota Hersleye. Dnes již neznámý umělec vešel díky počinu Henryho Colea do historie jako autor první vánoční pohlednice. Jeho obrázek natištěný na papíře a ručně kolorovaný se stal hitem anglických Vánoc roku 1843. Také tyto první anglické vánoční pohlednice se posílaly v obálkách.

Podle jiné zaručené zprávy je ovšem vynálezcem vánočních a novoročních pohlednic jiný Angličan - krachující knihtiskař Raphael Tuck. Vznik vánočních a novoročních přání by se tak posunul až do roku 1866.

Současnost
V současnosti se jako osobní novoročenka posílá zpravidla klasická pohlednice nebo tzv. rozkládací přání (kartonový dvojlist). Naproti tomu firemní novoročenky se snaží být originální, proto bývají roztodivných tvarů, motivů, grafických zpracování i funkcí. S rozmachem elektronické komunikace však byly klasické fyzické novoročenky částečně vytlačeny virtuálními - lidé posílají e-mail (kde hojně využívají tzv. e-pohlednice - většinou krátká scénka ve formátu Flash). Přesto tradice klasických novoročenek přetrvává a stále více lidí se k nim opět navrací pro jejich osobitost.

 

Veselé Vánoce a šťastný nový rok v jiných jazycích

Angličtina:
Merry Christmas and a Happy New Year

Albánština:
Gëzuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri

Baskicky:
Gabon Zoriontsuak eta urte berri on

Catalánsky:
Bon Nadal i Feliç Any Nou

Dánsky:
Gl?delig jul og godt nyt?r! or simply God jul

Nizozemsky:
Prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar

Estonsky:
Häid j?ule ja Head uut aastat

Filipínsky:
Maligayang Pasko at Manigong Bagong Taon

Finsky:
Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta

Francouzsky:
Joyeux Noël et Bonne Année

Německy:
Fröhliche Weihnachten und ein glückliches/gutes Neues Jahr

Maďarsky:
Kellemes Karácsonyi ünneepeket ës Boldog új évet or simply Buék

Indonésky:
Selamat Hari Natal dan Tahun Baru

Irsky:
Nollaig Shona Duit

Italsky:
Buon Natale e Felice Anno Nuovo

Polsky:
Wesolych Swiat i Szczesliwego Nowego Roku

Portugalsky:
Boas Festas e um feliz Ano novo

Španělsky:
Feliz Navidad y Próspero Ano Nuevo

Švédsky:
God Jul och Gott Nytt ?r

Rumunsky:
Craciun Fericit si La multi ani

 


 

 

Zajímavosti o novoročenkách a Vánocích

V Japonsku ve městě Nagoya se prodávají novoročenky, které mají unikátní čísla a slouží jako losy do loterie. Rozdíl je v tom, že nevyhrává ten, kdo novoročenku koupil, ale ten, kdo ji dostal. Majitelé vylosovaných novoročenek si pak mohou vyzvednout celou řadu výher, jejichž složení připomíná takovou lepší tombolu. Od kamery, masážního křesla, sušičky až po pamětní poštovní známky.

Víte z čeho vzniklo slovo Christmas? Z původního slova Cristes Maesse, neboli "Christ's Mass" neboli křesťanská (Kristova) mše. České slovo Vánoce vzniklo s největší pravděpodobností z německého Weihnachten, které je odvozeno z germánského "wihen nahten" nebo "winnahten", tedy "svaté noci".

Byl vánoční stromeček vynalezen v Německu? Těžko říct. Tak jako se vším v historii, počátky čehokoli najdeme už dávnověku. Například už 700 let před kristem používali druidové stálezelené větve k dekoraci obydlí při oslavách zimního slunovratu. Každopádně k nám se zvyk Vánočních stromků dostal z Německa v 19. století. Například v Kanadě používali Vánoční stromeček (Jedli) už v roce 1781.

V Grónsku, trvalém bydlišti Dědy Mráze, jež žije v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu, si musí lidé vánoční stromečky objednávat půl roku předem. Stromeček nazdobený papírovými květy stojí uprostřed pokoje, tak aby se dalo kolem něj tančit. Tanec kolem vánočního stromečku je totiž v Grónsku jedním z nejdůležitějších zvyků.

Každý rok obdrží pošta v Nuuku v Grónsku 50 000 dopisů adresovaných Santa Clausovi. Na každý z nich zaměstnanci pošty odpoví.

Santa Klaus a Mikuláš je vlastně jedna a ta samá osoba. Santa Claus vznikl chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas neboli Svatý Mikuláš.

Říká se, že Santa začal nosit červené oblečení až po reklamní kampani společnosti Coca-Cola. Je to v podstatě pravda. Před příchodem CocaColy se Santa zobrazoval různě a teprve reklamní kampaň jeho vzhled sjednotila.

U nás CocaCole konkuruje Kofola s divokým prasátkem a kdo ví, třeba budeme mít za pár let hnědého Santu.

Průměrný Čech přibere o Vánocích 2,4 kg.Zároveň bude ale o 6 200,-Kč lehčí, což byla průměrná útrata na osobu za dárky v roce 2008. Celková váhová bilance je proto poměrně příznivá.

K vánočnímu televiznímu programovému schématu patří neodmyslitelně pohádka Mrazík. Víte, že babu Jagu hrál muž (Georgij Milijar), dědečka Hříbečka žena (Galina Borisova)?

Nejčastěji hranou písní v rádiu o Vánocích nejsou ani rolničky, ani tichá noc, ale Last Christmas od skupiny Wham. Po zbytek roku ji neuslyšíte.

Píseň Rolničky složil v roce 1857 James Pierpont pro den díkůvzdání. Pojmenoval ji Jednospřežné otevřené saně (One Horse Open Sleigh). Název se kdoví proč neujal. Jednalo se také o první píseň vysílanou z vesmíru, když ji na Gemini 6 zpíval Tom Stafford and Wally Schirra 16 prosince 1965.

Ačkoli jsou Vánoce svátky klidu, jsou ve skutečnosti nejnebezpečnějším obdobím roku. Může zato neustálý spěch, vaření, uklízení, zdobení, pití alkoholu, pyrotechnika, svíčky a námraza.

Například riziko smrti uhořením vzrůstá o polovinu. Počet úrazů od pyrotechniky stoupá stokrát. Zažívací obtíže v tomto období postihnou přibližně 70% lidí.

20% lidí nakupuje svůj poslední vánoční dárek 23.12. 28% lidí, každoročně dá alespoň jeden obdržený dárek někomu dalšímu, tzv. re-gifting.

11% uchazečů o brigádu, jejíž náplní je role Santa Klause v supermarketu spáchalo v minulosti trestný čin.

5% koupených dárků zůstane zapomenuto ve své skrýši až do jarního úklidu. Zpomenuté živé vánoční dárečky jsou obvykle nalezeny dříve, protože o sobě dají vědět samy.

7 z 10 britských psů dostane od páníčka vánoční dárek.

Vánoční stromky jsou částečně jedlé. Nejen jedle :-), ale i borovice a smrky. Jehličí je dobrým zdrojem vitamínu C.

Vánoční stromeček roste 7 let. Žádná část umělých vánočních stromků není jedlá.

 

 

Umělý vánoční stromeček vynalezla údajně firma Addis Brush v roce 1930, která se zabývala výrobou štětek do záchoda. I přes notný technologický pokrok, je umělý stromeček v principu stále jen velká, rozvětvená, zelená štětka do záchoda. Proč se potom každý diví, že občas najde pod stromečkem H…

Zdá se také, že umělý stromeček není o nic ekologičtější než přírodní stromeček. PVC, ze kterého je vyroben obsahuje značné množství nezdravých látek včetně olova. Vezmeme-li v úvahu, že mnoho z nich se dopravuje přes půl světa z Číny, a že většina z nich jednou stejně skončí na skládce, představují umělé stromky pro životní prostředí větší zátěž, než kácení přírodních.

Počet umělých vánočních stromečků již v zemích západní civilizace převýšil počet přírodních.

V Indii si místo jehličnanů lidé zdobí banánovníky.

Jmelí a Cesmína nejsou jedlé, jsou dokonce jedovaté. Vánoční hvězdice, latinsky Pointsettia, nikoli.

Vánoce se staly nejpopulárnějším svátkem západní civilizace zejména proto, že jdou obchodně mnohem lépe využít než Velikonoce.

Během roku se prodá nejvíce diamantů o Vánocích. Zhruba 31%.

Existují dva Vánoční ostrovy. Jeden leží v Tichém oceánu a je součástí republiky Kiribati.

Druhý leží v Indickém oceánu a je součástí Austrálie. První zmíněný se proslavil například testováním jaderných bomb.

Od roku 1647 do roku 1660 byly Vánoce ve Velké Británii ilegální. Zakázala je tehdejší puritánská vláda Olivera Cromvwella. Veselí během tohoto období bylo považováno za nemorální. V letech 1659-1681 byly zakázány také v Bostonu, v Massachusetts.

Na Ukrajině používají jako vánoční dekoraci umělé pavouky a pavučiny.

Smyslem vánoc není rozdávání dárků, ale oslava narození Ježíše Krista. Problém je, že odborníci na teologii se s přihlédnutím k historickým změnám v kalendáři domnívají, že Ježíšek se narodil někdy v září mezi rokem 6 před naším letopočtem a rokem 30 našeho letopočtu. Svou verzi výkladu historie má i pravoslavná církev, která narození slaví 6. ledna. Arméni dokonce 18. ledna.

Navzdory vánočním betlémům se ovšem všichni shodují na tom, že se ježíšek nenarodil ve chlívě, ale v jeskyni, kde byla přes zimu držena zvířata.

Vedle ryby je v ČR nejčastějším jídlem štědrovečerní večeře vinná klobása.

Největšího sněhuláka postavili v Maine v USA v roce 1999. Byl vysoký 113 stop (34 metrů).

Původ zvyku dávat si ke krbu ponožky pro Vánoční dárky je velmi prozaický. Není nic horšího, než studené, vlhké a zapařené ponožky. A kde jinde byste si je chtěli usušit, když neexistovalo centrální topení?

Kdo nosí vánoční dárky?

Pokud máte zmatek v tom, kdo vlastně nosí vánoční dárky, tak vězte, že je to ještě složitější.

Rakousko – Christkind (ježíšek)
Bulharsko – Dyado Koleda (Děda Koleda)
Rusko – Ded Moroz (Děda Mráz)
Chorvatsko – Děd Božičňák (Vánoční Děda)
Dánsko – Julemanded (Vánoční Muž)
Finsko – Vánoční koza Joulupukki
Francie – Pere Noël (Otec Vánoc)
Německo – Weihnachtsmann
Řecko – Svatý Bazil
Maďarsko – Jézuska
Island – 13 Vánočních mládenců
Itálie – čarodějnice La Befana,
někdy také Babbo Natale (Otec Vánoc)
Nizozemí – Kerstman (Vánoční muž)
Norsko – Vánoční trpaslík
Polsko – Svatý Mikuláš
Slovensko – Ježiško
Slovinsko – Bozicek
Švédsko – Vánoční Gnom
USA – Santa Claus
Japonsko – Santa San
Sýrie – Velbloud z karavany mudrců
Jižní Amerika – Tři Králové